
Stavba domu je komplikovaný a náročný úkol, který musí být dobře naplánován, aby byl dům postaven levně, nikoli přehnaně draho. Správná příprava sníží náklady na stavbu domu. Kde hledat úspory při stavbě domu? Na co si dát pozor při plánování stavby? Co může nečekaně prodražit stavbu domu? Pojďme zkontrolovat!
Obsah
- Co snižuje nebo zvyšuje náklady na stavbu domu?
- Tvar pozemku a cena stavby
- Umístění stavebního pozemku a cena stavby
- Návrh domu a náklady na výstavbu
- Technologie výstavby domu a náklady na výstavbu
- Dokončovací práce a náklady na stavbu domu
- Tepelná izolace a náklady na stavbu domu
- Vytápění a náklady na stavbu domu
- Když ne tepelné čerpadlo a ne plyn, tak snad infratopení?
- Čeho se při stavbě domu vyvarovat?
- Tepelné mosty
- Náklady na výstavbu suterénu
- Velikost domu
- Co snižuje náklady na stavbu domu – shrnutí
|
Ze zkušeností mnoha lidí víme , co snižuje náklady na stavbu domu . Není to vždy priorita, ale investoři se nyní s větší pravděpodobností zaměří na snížení nákladů na stavbu domu než dříve. Chcete-li utratit méně, musíte ve fázi plánování výstavby svého domu věnovat pozornost těmto třem základním otázkám:
- Úspory je třeba hledat ve výběru technologie stavby, zdroje tepla a výběru izolačních materiálů.
- Prakticky každá fáze výstavby domu zahrnuje neočekávané výdaje. Čím jednodušší a pečlivěji promyšlená je naše vize, tím méně jich bude a tím nižší budou náklady na stavbu domu.
- Nejvíce nákladů generuje samotná stavba, ale náklady na stavbu domu lze snížit v každé fázi.
Co snižuje nebo zvyšuje náklady na stavbu domu?
První fází stavby domu je výběr místa a pozemku. Lokalita je klíčová, protože ovlivňuje cenu stavebního pozemku – například pozemek bez inženýrských sítí bude levnější. Vyžaduje však samostatné napojení pozemku na inženýrské sítě, což má v konečném důsledku za následek vyšší stavební náklady domu . Zdánlivé úspory na začátku vedou ve finále k vyšším výdajům.
Navíc města, která se nacházejí v blízkosti komunikačních tras, jsou dražší a města s horší dostupností jsou obecně levnější. Můžeme tedy vidět, že samotná lokalita ovlivňuje náklady na stavbu domu.
Tvar pozemku a cena stavby
Výrazný vliv na cenu stavby má tvar pozemku. Pozemky umístěné ve svahu jsou velmi atmosférické, ale výrazně zvyšují náklady na stavbu domu, protože vyžadují dodatečnou ochranu, včetně proti sesuvu půdy. Na pozemku s minimálním sklonem tedy utratíme za stavbu méně.
Umístění stavebního pozemku a cena stavby
Lokalita je jedna věc, ale samotná poloha pozemku ovlivní náklady na stavbu domu. Pozemky umístěné daleko od ostatních budov mohou být perfektním místem pro strávení chvilky klidu, ale náklady na dodávku elektřiny, vody a dalších inženýrských sítí zvýší konečné náklady na stavbu domu.
Návrh domu a náklady na výstavbu
Žádný dům nebude postaven bez projektu, který splňuje příslušné normy obsažené v polském stavebním právu. Výběr projektu přímo ovlivňuje nejen náklady na jeho vytvoření, ale i následné provozní náklady . Výběr projektu určuje nejen náklady na stavbu domu, ale také postup výstavby a dokonce i dobu trvání investice.
Technologie výstavby domu a náklady na výstavbu
Máme k dispozici celou řadu materiálů, ze kterých lze postavit náš vysněný dům. Základním stavebním materiálem je dům postavený z cihel, dutých cihel nebo tvárnic . Dle požadavků můžeme použít jedno-, dvou- nebo třívrstvé stěny. Můžeme se také rozhodnout pro stavbu rámového domu , nazývaného také kanadský dům . Stavba roubeného domu zabere mnohem méně času , ale jeho nevýhodou je nižší tepelná kapacita . To znamená, že rámový dům se rychle zahřeje , ale stejně rychle ztratí teplotu, když je topný systém vypnutý nebo poskytuje nižší teplotu.
Můžeme se rozhodnout i pro stavbu srubu. Taková stavba jistě poskytuje estetický zážitek, ale náklady na stavbu srubu jsou rozhodně vyšší než u ostatních. Je to dáno tím, že stavba takové budovy vyžaduje tým odborníků – o nákladech na materiál se ani nebudeme zmiňovat , protože každý ví, že jsou vysoké .
Nebo snad modulární dům ? Jedná se o nejrychlejší způsob stavby domu, protože využívá již hotové prefabrikované betonové prvky. Nevýhodou je omezený design předepsaný výrobcem a individuální opravy mohou být nemožné nebo výrazně zvýší náklady na stavbu modulárního domu. Přesto je to varianta, kterou zvažuje stále více lidí. Náklady na stavbu modulového domu se liší v závislosti na použité technologii. Na trhu je mnoho firem, které se na prodej takových domů specializují. Podívejte se na video instalace vytápění v modulovém domě.
Dokončovací práce a náklady na stavbu domu
Po stavbě domu v developerském standardu přichází na řadu další etapa, kterou jsou dokončovací práce . Výběr dveřního a okenního truhlářství bude mít přímý vliv na pozdější provozní náklady, ale může také snížit náklady na stavbu domu. Dokončení interiéru zabere poměrně velkou část rozpočtu, ale ne vždy se na něm vyplatí šetřit. Pamatujme, že v tomto domě strávíme minimálně 10 let svého života, možná i více. Musíme se v něm zkrátka cítit pohodlně.
Tepelná izolace a náklady na stavbu domu
Nutná tepelná izolace v novém domě úzce souvisí s vyhláškou a následně s náklady na vytápění . V tomto ohledu se nevyplatí škrtat ve výdajích, protože ze správně zatepleného domu unikne méně tepla a v zimě tedy zaplatíme méně za vytápění.
Na izolačních materiálech byste neměli šetřit , protože později se může ukázat, že úspory nadělaly více škody než užitku. Počáteční nízké náklady na stavbu domu díky použití levnějších izolačních materiálů se projeví vysokými náklady na vytápění.
Vytápění a náklady na stavbu domu
Dům již máme v developerském standardu , zvolili jsme zateplení a pomalu začínáme s dokončovacími pracemi . Než však objednáme obklady, podlahy a budeme řešit vnitřní instalace, musíme myslet na vytápění .
Námi zvolená technologie vytápění je významným prvkem, který se podílí na nákladech na stavbu domu a jeho užívání. Pokud to uděláme „po hlavě“ a nebudeme rozebírat své potřeby, zvyky, ale i trendy a dostupné technologie, dostaneme se ke zbytečně vysokým účtům za vytápění.
Pokud se v rámci vytápění bavíme o snižování nákladů na stavbu domu , nabízí technologie dostupné na trhu mnoho možností.
Investice do systému vodního podlahového vytápění a tepelného čerpadla vzduch-voda nebo vzduch-vzduch je dnes atraktivní, protože výrobci slibují nízké provozní náklady . Je však třeba vzít v úvahu, že nízké provozní náklady slibované výrobci tepelných čerpadel nezohledňují mnoho důležitých faktorů, jako jsou:
- Výměna opotřebovaných dílů
Výše uvedené řešení je až čtyřikrát dražší než elektrické podlahové vytápění a prodražuje tak stavbu domu. Srovnání tepelných čerpadel a bezúdržbového elektrického vytápění naleznete v textu " Jaké vytápění - tepelné čerpadlo nebo topná fólie? Srovnání"
Investice do vytápění plynem se však v současnosti příliš nevyplácí kvůli velkým výkyvům ceny tohoto paliva v průběhu let. Poslední měsíce byly jako horská dráha zdražování plynu.
Když ne tepelné čerpadlo a ne plyn, tak snad infratopení?
Problémy s dodávkou tepelných čerpadel a nedostatek nových plynových přípojek přiměly investory stále více hledat alternativní způsoby vytápění. Chceme-li snížit náklady na stavbu domu , hledáme ideální řešení, tedy levné na pořízení i provoz a zároveň pohodlné.
Stavíme-li dům z kvalitních materiálů , které poskytují dostatečnou tepelnou izolaci, nemusí se naše možnosti výběru zdroje tepla omezovat pouze na tepelné čerpadlo nebo topeniště na tuhá paliva. Infratopení pomocí systému topné fólie sníží náklady na stavbu domu .
Samotné pořízení topných fólií pro dům o ploše 150 m2 je cca 15 300 PLN . To si můžete sami ověřit v kalkulačce vytápění . Náklady na pořízení samotného tepelného čerpadla – bez instalace a bez podlahového vytápění – jsou minimálně 20 000 PLN (od podzimu 2022). Je tedy jasné, že infračervené topné fólie sníží náklady na stavbu domu.
Podrobný rozbor investičních a provozních nákladů vytápění topnými fóliemi a srovnání s ostatními technologiemi naleznete v textu: " Elektrické podlahové vytápění, vyplatí se? ".
Čeho se při stavbě domu vyvarovat?
Některým věcem je lepší se při stavbě domu vyhnout. Pro někoho budou tyto věci zřejmé, ale pro mnohé mohou být přímo odhalující.
Tepelné mosty
Chceme-li snížit náklady na stavbu domu, musíme dbát na jeho tvar . Je třeba se vyhnout příliš okázalým tvarům , protože vytvářejí tepelné mosty , kterými uniká teplý vzduch. Nejvhodnější je jednoduchý tvar, který nám nebude dělat problémy na začátku stavby a při pozdějším používání.
Náklady na výstavbu suterénu
Každý ví, že mít sklep má mnoho výhod. Jak se však říká, „je důležité, aby výhody nezastínily nevýhody“. Největší nevýhodou suterénu je jeho cena . Při stavbě domu musíme myslet na tepelnou, vlhkostní a vodotěsnou izolaci. To jsou natolik citlivé prvky ovlivňující náklady na stavbu domu, že bychom na nich neměli šetřit. Můžeme se však pokusit omezit plochu, kterou budeme muset zateplit, tím, že se vzdáme suterénu . Pokud bychom suterén brali pouze jako užitný prostor, bylo by racionálnějším řešením zvětšit přízemí o další místnosti, ve kterých by se vešlo vše, co bychom chtěli v suterénu ponechat.
Velikost domu
To je problém mnoha polských domů, jejichž majitelé ještě úplně nepřemýšleli o budoucnosti. Je třeba pečlivě přemýšlet a plánovat budoucnost a teprve potom plánovat velikost domu. Postavit velký dům, který v tuto chvíli pojme všechny členy rodiny, se jeví jako rozumné řešení. Co když v budoucnu někteří členové domácnosti – například děti – z rodinného domu odejdou? To je přirozený běh událostí, proto je třeba velikost domu přizpůsobit budoucnosti. Omezením velikosti stavby na minimum snížíme náklady na stavbu domu.
Co snižuje náklady na stavbu domu – shrnutí
Je naprosto možné snížit náklady na stavbu domu . Abychom toho dosáhli, je nutné k tomuto tématu přistupovat racionálně a komplexně . Jsou fáze stavby domu, kde se prostě neušetří – například zateplení. Existují také fáze – jako je výběr topného systému – které nám dávají větší svobodu, což se promítá do snížení nákladů na stavbu domu. Vyplatí se to pečlivě promyslet a naplánovat předem, abyste měli větší volnost rozpočtu při zařizování svého vysněného domova.