Jak snížit náklady na vytápění domu?

zateplit-dum

Jak snížit náklady na vytápění domu? Snížit pokojovou teplotu? Zdá se to jednoduché, ale je snížení teploty ve vaší domácnosti skutečně dobrým způsobem, jak ušetřit peníze? Méně tepla znamená větší riziko vlhkosti a nemocí mezi členy domácnosti. Jak tedy ušetřit na vytápění při zachování současné tepelné pohody? Odpovědi na tyto otázky najdete v článku níže.

Obsah
  • Jaká teplota u vás doma je nejlepší pro vaše zdraví a úspory?
  • Kdy tepelná modernizace sníží náklady na vytápění?
  • Jaké roční období je pro tepelnou modernizaci nejvhodnější?
  • Tepelná modernizace v létě
  • Tepelná modernizace na podzim
  • Tepelná modernizace v zimě
  • Tepelná modernizace na jaře
  • Moderní, ekonomické vytápění je základ
  • Jak snížit náklady na vytápění domu – shrnutí

Snížení nákladů na vytápění je v současné době klíčovým tématem většiny majitelů rodinných domů v Česku. Důvody, proč hledat způsoby, jak snížit náklady na vytápění, jsou všem velmi dobře známy. Pro pořádek je třeba zmínit rostoucí inflaci a rostoucí ceny uhlí a plynu. Takzvaný „selský rozum“ může naznačovat, že nejlepším způsobem, jak snížit náklady na vytápění, je snížit teplotu v domácnosti. Co ještě?

Na otázku, jak snížit náklady na vytápění domu, existují čtyři základní odpovědi:

  • Omezte doma teplotu, ale to není nejlepší řešení, protože to v konečném důsledku ovlivní naše zdraví;
  • Spálit vše, co v kamnech máte, také není příliš rozumné řešení, protože se nejen vystavujeme vysoké pokutě, ale otrávíme tím sebe i své sousedy;
  • Vyměňte své vytápění za účinnější – většina domů v současné době nemá pro ně nejúčinnější systém vytápění;
  • Proveďte tepelnou modernizaci – ne každý ví, kdy a do jaké míry to má smysl.

Jak vidíte, odpovědi vyvolávají další otázky.

Jaká teplota u vás doma je nejlepší pro vaše zdraví a úspory?

Takzvaný „selský rozum“ naznačuje, že  snížení teploty  ve vaší domácnosti je  nejlepší způsob, jak snížit náklady na vytápění.  Ve skutečnosti  snížení teploty o 1 °C znamená  úsporu 5 %. teplý . Ale nemůžeme pořád snižovat topení donekonečna, že? Pravda, ale  můžeme  omezit teplotu doma, když  tam nejsme.

Pokud máme tradiční vytápění pomocí radiátorů, pak pokaždé, když opustíme dům, musíme nezapomenout vypnout každý radiátor. Existují však jednodušší způsoby. Tím, že máme  infračervené elektrické vytápění  s  programovatelnými termostaty  můžeme nezávisle nastavit čas, kdy  má být teplota v domě nižší . Nemusíme pak při každém odchodu z domu pamatovat na ztlumení radiátorů.

Více o termostatech jsme psali v textu " Termostat podlahového vytápění, dvě externí čidla a ZigBee: vyplatí se to? ".

Pro připomenutí,  optimální teplota v domě , když tam bydlí jeho obyvatelé, není 18°C ​​ani 17°C, i když chladnomilní lidé se tam mohou cítit skvěle a správné větrání ochrání před vlhkostí a plísněmi.

Kdy tepelná modernizace sníží náklady na vytápění?

Důsledné snižování teploty doma, když jsme pryč, je jen jedním ze způsobů, jak snížit náklady na vytápění. Dalším klíčem k úspoře nákladů na vytápění je zateplení  budovy. I když náklady na tepelnou modernizaci nejsou nízké, lze je snížit využitím státního  dotačního programu Nová Zelená úsporám 2025 .

Jak vidíte, možnosti financování mohou majitele povzbudit k  tepelné modernizaci svých domovů . Tato investice pomůže  snížit náklady na vytápění,  takže se vyplatí.  Kdy by měly být provedeny tepelné modernizační práce?

Jaké roční období je pro tepelnou modernizaci nejvhodnější?

Otázka na roční období je velmi důležitá, protože  práce na tepelné modernizaci závisí na počasí . Možná si to většina z nás neuvědomuje, ale zateplování budov je tak trochu jako zemědělství, které je podobně závislé na povětrnostních podmínkách. Nesmí být příliš horké, příliš studené nebo příliš vlhké.  Jaké roční období je tedy nejlepší ?

Tepelná modernizace v létě

Nelze popřít, že teplé měsíce jsou nejlepší dobou pro provádění tepelných modernizací. Výrobci izolačních materiálů uvádějí, že jejich výrobky se nejlépe instalují při teplotách přesahujících +5⁰C. Musíte však být opatrní, protože problémy mohou nastat, pokud teplota překročí přibližně 25 °C.

Vysoké teploty mohou způsobit příliš rychlé vysychání vody v pojivech. V důsledku toho  polystyren  nepřilne k fasádě a  odpadne . Rychlé odpařování vody může také způsobit rychlé vysychání tenkovrstvých omítek, což má za následek vznik  nevzhledných skvrn na fasádě.

Dalším problémem v létě je  vystavení polystyrenu  intenzivnímu  ultrafialovému záření ,  protože to může způsobit jeho  deformaci . Z tohoto důvodu mnoho společností doporučuje používat tmavé izolační materiály, protože absorbují více světla.

Musíme také pamatovat na to, že teplo neuniká pouze  nezateplenými stěnami . Zůstává i dveřní a okenní truhlářství. Tyto prvky je také nejlépe vyměnit v teplých měsících, i když samozřejmě z jiných důvodů, než jsou diskutované práce na zateplení fasády.

Tepelná modernizace na podzim

Podzim se vzhledem k teplotám vzduchu jeví jako stejně vhodné období pro tepelnou modernizaci domu. Pokud zažijeme pověstný polský zlatý podzim, můžeme si být jisti, že nám nic nebude bránit v zateplení našeho domova. Horší je, když se trefíme do deštivého podzimu.   Přestože  voda neovlivňuje tepelné vlastnosti polystyrenu, ovlivňuje jiné  prvky  , jako jsou  pojiva .

Nanesení vrstvy izolace na mokrou stěnu může zase vést k zadržování vody mezi polystyrenem a stěnou a oslabení vlastností celé izolace. Za zmínku také stojí, že zateplení vlnou v deštivých dnech také nepřipadá v úvahu.  Vlna je savý materiál , který vlivem vody mění své vlastnosti.

Tepelná modernizace v zimě

Zima je obdobím, kdy  by se neměly  provádět  žádné  tepelné modernizace . Mráz, déšť a vlhkost vylučují úspěch těchto prací. Například zateplení střechy v zimě se může zdát jako racionální nápad. Jen zdánlivě, protože vlhkost při zateplovacích pracích může vést ke vzniku hub a plísní. Práce na tepelné modernizaci musí být proto zahájeny, a co je důležitější, dokončeny před prvními mrazy.  Pokud jste to nestihli před zimou, je lepší počkat do jara nebo dokonce léta.

Tepelná modernizace na jaře

Vedle léta a začátku podzimu je to  nejlepší období pro provádění tepelných modernizací . Pozor je však třeba dávat i na jaře, protože právě v tomto ročním období je v počáteční fázi hodně srážek. Potrápit může zejména proměnlivé počasí na přelomu března a dubna.  Při plánování prací na jaře je třeba vzít v úvahu předpovědi počasí.

Moderní, ekonomické vytápění je základ

Po staletí bylo vytápění utvářeno a přizpůsobeno surovinám, které jsme mohli spálit. Menší pozornost byla věnována  samotnému rozvodu tepla . Moderní topné systémy se vyznačují větší účinností, protože lépe řeší problém rozvodu tepla v místnostech. Bodové vytápění, které se vyznačuje vysokými teplotami a velkými energetickými vstupy k jejich výrobě, se stává minulostí. Ekonomickým standardem se stává  nízkoteplotní plošné vytápění .

Použití účinnějšího vytápění umožňuje snížit náklady na vytápění. Majitelé rodinných domů dychtivě hledají ekonomicky životaschopná řešení. Jako primární zdroje tepla se stále častěji uvažuje o podlahovém vytápění s tepelným čerpadlem nebo kotlem na biomasu nebo o řešení „dva v jednom“, tedy  topné folii .

Zajímavostí je, že  infračervené topné fólie  jsou jediným topným systémem na trhu, který  umožňuje postupnou instalaci.  Topné fólie nemusíte instalovat po celém domě najednou, stačí začít jednou místností a  postupně přidávat další . S menšími finančními výdaji tak postupně začneme snižovat náklady na vytápění.  Změnu topného systému na topné fólie  lze plánovat dlouhodobě a na jakékoliv roční období. Další výhodou je krátká doba instalace topných fólií (méně než 1 den na místnost) a nezávislost na povětrnostních podmínkách.

Infračervený topný systém také poskytuje dodatečnou izolaci zespodu, protože se skládá z  izolačního základu , jako jsou  desky HD-XPS300 Styrodur . Náklady na vytápění sníží i vhodná izolace podlahy.

1. Povrchová úprava podlahy: panely 2. Parotěsná fólie 0,2 mm 3. Topná fólie Heat Decor 0,338 mm 4. Izolační rohož Heat Decor 5 mm nebo izolační desky HD-XPS300/ HD-XPS700 5 mm 5. Parotěsná fólie 0,2 mm 6. Potěr z OSB desek

Jak snížit náklady na vytápění domu – shrnutí

Existuje mnoho způsobů, jak snížit náklady na vytápění.  Základem je vhodná tepelná modernizace.  Příklad jeho vlivu na náklady na vytápění najdete také v článku: „ Lepší než ventilátor – kolik elektřiny spotřebuje infrazářič? “. Rozdíly jsou uvedeny pro jednu místnost, ale ukazují, jak  tepelná modernizace snižuje náklady na vytápění.

Můžeme polemizovat o tom, který topný systém je lepší a který horší. Takové spory probíhají v mnoha tematických skupinách na Facebooku. Bez ohledu na to, jaký systém nakonec zvolíme,  ze správně zatepleného domu unikne méně tepla . A zabránění tomuto úniku snižuje náklady na vytápění.

Vliv energetické třídy na náklady na vytápění topnými fóliemi pro váš dům si nyní můžete ověřit v kalkulačce vytápění .