Infratopení a jeho přínosy pro zdraví

infrateplo-pro-zdravi-Infra-Heat

Infratopení a zdraví – téma, které začalo dávno předtím, než se objevilo inteligentní vytápění topnými fóliemi. Infračervené záření se v medicíně používá již desítky let. Před sto lety, kdy v domácnostech bohatých občanů kralovala kachlová kamna, přenášelo teplo z kachlů na členy domácnosti právě infračervené záření. A po miliony let infračervené vlny dosahují na Zem se světlem ze Slunce.


Obsah
  • Široká škála elektromagnetických vln
  • Infratopení – ale jaké?
  • Infračervené vytápění a zdraví v medicíně
  • Infračervené v rehabilitaci
  • Infračervené pronikání do lidské kůže a tkání
  • Infračervené vytápění a zdraví rostlin a zvířat
  • Zdravější vzduch v infračerveně vytápěných místnostech
  • Infračervené a zdraví - dynamika topných zařízení a hluk
  • Využití infratopení v bytové výstavbě

 

Ještěrky a kočky i lidé se rádi vyhřívají na slunci. V zimním období, třeba když jsme na sjezdovce, nás oslňuje infračervené záření, které cítíte jako teplo na tváři, jakmile zasvítí slunce. Hřeje nás pak samotné světlo (přesněji – jeho část pro lidské oko neviditelná), nikoli ohřátý vzduch, podobně jako v případě zapnutých topných fólií. Když stojíme v dosahu fungujícího systému topných fólií, cítíme jeho teplo. Když se jedná o podlahový systém, cítíme teplo velmi zřetelně, ale přesto jemně, v chodidlech nebo po celém těle, když si lehneme s nohama nataženýma před sebe a budeme číst knihu. Důležité je, že dojem je jiný než v případě vytápění podlahy vodním systémem, protože je zcela rovná a obepíná těsně spodní vrstvu podlahy. Toto jsou ideální podmínky pro relaxaci!

Široká škála elektromagnetických vln

Co nás jako první napadne, když slyšíme název „elektromagnetické vlny“? Možná rádiový vysílač? Nebo mikrovlnka? Obě tato zařízení fungují pomocí elektromagnetických vln, ale... určitě bychom se nechtěli nechat ohřívat rádiovým vysílačem nebo mikrovlnkou, že?

Infračervené je také elektromagnetické vlnění a jak jsme již zmínili, běžně se vyskytující v přírodě. Cítíme to víceméně každý den, když jdeme ven. Jde o to, že elektromagnetické vlny, stejně jako prvky, ze kterých je vytvořen svět, mají mnoho druhů a každé z nich má zcela odlišné vlastnosti .

Infračervené záření (také IR, z anglického infrared) je elektromagnetické záření s vlnovou délkou větší než viditelné světlo, ale menší než mikrovlnné záření. Název značí „pod červenou“ (z latiny infra = „pod“). Infračervené záření zabírá ve spektru 3 dekády a má vlnovou délku mezi 760 nm a 1 mm, resp. energii fotonů mezi 0,0012 a 1,63 eV.

Infratopení – ale jaké?

Infračervené záření se dělí na jednotlivá pásma. Toto dělení ovšem není jednoznačně dané. Jedno schéma je například toto:

  • Blízké infračervené vlnové délky (NIR) je rozsah (0,76–5 µm). Použití: brýle pro noční vidění.
  • Střední infračervený záření (MIR) je rozsah (5–30 µm). Použití: optická vlákna (např. pro internet).
  • Dlouhé infračervené záření (FIR) je rozsah (30–1000 µm). Použití: topení a lékařství.

Topné fólie jsou navrženy jako zdroj dlouhého infa záření, které v pokojových podmínkách přenáší méně energie na delší vzdálenosti. Dálkové infračervené záření je produkováno proudovým odporem v čistém uhlíku, ze kterého je vyrobena supertenká topná matrice natištěná na topné fólii. Wolfram, používaný mimo jiné zaměnitelně s uhlíkovou matricí v infračervených ohřívačích a… v tradičních žárovkách, je také zdrojem vzdáleného infračerveného záření. Ano, není to tak dávno, co jsme žili s klasickými žárovkami nad hlavou, běžně jsme infratopení využívali a naše zdraví nebylo nijak poškozeno, spíše naopak.

Tradiční žárovky se stále používají jako topná zařízení, kupř. v inkubátorech. Podobně se topná fólie s úspěchem používá v inkubátorech nebo při pěstování rostlin a všude tam, kde je infračervené záření nejzdravějším nosičem tepla .

Infračervené vytápění a zdraví v medicíně

Pro dosažení následujících zdravotních výhod se doporučuje pravidelné vystavování se vzdálenému infračervenému světlu:

  • Zlepšení krevního oběhu – to je základní účinek dálkového infračerveného záření na tělo, který se promítá do dalších výhod.
  • Odbourávání toxinů z těla – po intenzivním fyzickém tréninku nebo v důsledku zánětu se v našem těle objeví látky, které by tam neměly zůstat. Rychlost, s jakou jsou odstraněny, závisí na krevním oběhu v této konkrétní oblasti těla.
  • Relaxace těla – teplo pronikající hlouběji do těla způsobuje, že mimovolně snižujeme svalové napětí způsobené obrannou reakcí na stres, zranění nebo nemoc, což má další zdraví prospěšné účinky.
  • Snížení stresu – relaxace na tělesné úrovni také způsobí zklidnění naší mysli a emocí. Ano! Míra naší duševní pohody se nenápadně zvyšuje a můžeme to zažívat každý den.
  • Snížení bolesti – Zahřívání také snižuje část bolesti spojené s toxiny nebo napětím v těle.
  • Stimulování metabolismu – odpočaté a dobře zásobené tělo se lépe vyrovnává s metabolismem, což je důležité zejména pro lidi, kteří si hlídají jídelníček nebo se snaží zhubnout.

Měli bychom se tedy infračervenému vytápění zdráhat? Naopak! Přítomnost infračervených vln v našem každodenním životě, zvláště když trávíme hodně času uvnitř budovy nebo venku v zimě, se stává jedním z klíčových faktorů ovlivňujících naše zdraví a pohodu .

Během posledního desetiletí se služby infračervené terapie rozvíjely pomocí léčebných komor, infrasaun, vyhřívacích tunelů a infračervených lehátek. Setkáme se s nimi prakticky v každém moderním SPA & Wellness centru.

Infratopení je také velmi často využíváno pro rehabilitaci a regeneraci svalové tkáně, zejména ve světě sportovců, kteří jsou často vystaveni zranění.

Infračervené záření v rehabilitaci

Působení infračerveného světla se využívá při různých procesech léčby a rehabilitace organismu. Infračervené vlny pronikají přes naši kůži do buněk podkoží do hloubky několika milimetrů až maximálně 4 cm, v závislosti na jejich délce. Působením infračerveného záření dochází ke zlepšení lymfatického oběhu a krevního oběhu, což zvyšuje zásobení těla živinami a aktivuje imunitní systém odpovědný za boj s nemocemi.

V případě infratopení bude vliv na oběhový a lymfatický systém povrchnější , proto není pro nikoho kontraindikován trvalý pobyt v místnosti vytápěné topnými fóliemi nebo infrazářičem. Jakákoli onemocnění oběhového systému, křečové žíly, bypassy, ​​kardiostimulátory, hemangiomy zde nejsou kontraindikací o nic víc než procházka v parku za mírně slunečného dne. 

Infračervené pronikání do lidské kůže a tkání

Infračervené vlny se při kontaktu s pevnými tělesy, jako je kůže, mění na tepelnou energii. To se děje nejintenzivněji na samotném povrchu kůže . Podkoží se bude prohřívat v menší míře než povrch kůže, kde teplo cítíme.

 

Bez-názvu-3

1. Infračervené vlny 12 Vlasový stvol 3. Kožní póry 4. Dermální papila 5. Mazová žláza 6. Molekuly vody 7. Vlasová cibulka 8. Cévy 9. Tukové buňky A. Epidermis B. Dermis C. Podkožní tkáň

Naše pokožka je přirozeně přizpůsobena k přijímání dlouhých infračervených vln a distribuci tepelné energie, kterou produkují, do celého těla. Na rozdíl od UV (ultrafialových) vln není možné zahřátím infrazářičem nebo topnou fólií dodat do těla příliš dlouhých infračervených vln, protože nesou mnohem menší energetický náboj než UV vlny. Nemají také žádný vliv na opálení nebo pigmentaci pokožky.

Infračervené vytápění a zdraví rostlin a zvířat

Zajímavé je, že pozitivní účinky infračerveného záření na zdraví se v žádném případě neomezují pouze na člověka. Infračervené topné systémy se stále častěji zavádějí v zemědělské výrobě pro stimulaci rostlin infračerveným ohřevem skleníků nebo ohřevem půdy, ve které rostliny rostou. V chovu zvířat se infračervené vytápění nejčastěji používá v podlahových systémech určených ke zlepšení růstu zvířat a zbavení místností hub a plísní.

Naše kočce domácí nebo jiným čtyřnožcům a rostlinám v květináčích se bude lépe žít v blízkosti zdroje vzdáleného infračerveného světla . Vliv infračerveného záření na domácí mazlíčky je pozitivní. Lenošením na teplé podlaze si udrží srst dostatečně suchou a mají každodenní přístup k podmínkám podobným těm, které poskytuje spánek na letním slunci.

Zdravější vzduch v infračerveně vytápěných místnostech

Kromě přímého vlivu infračerveného záření na naše tělo stojí za to se blíže podívat na to, jak ovlivňuje kvalitu vzduchu v interiéru . Na rozdíl od klasických zdrojů tepla infračervené vytápění:

  • nezpůsobuje tzv. konvektivní pohyby vzduchu odpovědné za zvedání prachu, mikroorganismů a roztočů;
  • nespaluje prach, protože nepracuje při vysokých teplotách, při kterých mohou vznikat potenciálně nebezpečné sloučeniny;
  • udržuje optimální vlhkost vzduchu .

Tyto výhody se projevují jak v případě plošného infratopení , tedy podlahového vytápění, stěnových a stropních systémů, tak i v případě infrazářičů .

infrateplo

Teplo je cítit ihned po zapnutí infrazářiče a krátce po zapnutí systému s topnou fólií pod plovoucí podlahou. Přechod tepla do místnosti ze systému s fólií na podlahové vytápění bude trvat o něco déle, ale stále mnohem rychleji než v systému vodní podlahy. To znamená, že od samého začátku nastavíme topné zařízení na optimální teplotu a není třeba jej "zapínat na maximum". To také zabraňuje nadměrnému vysoušení vzduchu, spalování prachu a podporuje hospodárné hospodaření s teplem v domácnosti.

Infračervené záření a zdraví - dynamika topných zařízení a hluk

Infračervené vytápění vám během krátké doby poskytne pocit optimální teploty . Topné fólie se zahřívají na teplotu mírně vyšší, než je optimální. Jejich provozní teplota nepřekračuje teplotu doporučenou výrobci podlah, což je přibližně 28°C. Díky tomu je dům v kteroukoli denní dobu bez přetopených zón , což má pozitivní dopad jak přímo na lidi, tak na kvalitu ovzduší.

Teplota topného panelu (infrazářiče) je vyšší než u topné fólie, přičemž prach se na ní usazuje v minimální míře a u topidel Heat Decor je snadno odstranitelný - horní hrana topidla je rovná, uzavřená, jednolitá plocha o tloušťce pouze 1,5 cm nebo 1,8 cm . Tím se minimalizuje jev hoření prachu a vzduch v místnosti je čistší bez konvekčních pohybů.

Obě zařízení pracují zcela tiše (0 dB) a nedostatek hluku nebo bílého šumu z topného systému znamená také zdravější podmínky pro obyvatele.

Využití infratopení v bytové výstavbě

V bytové výstavbě se v současnosti používá tzv. "infratopení " jako:

Použití infračervených topných fólií Heat Decor přímo pod podlahu bylo testováno výrobci podlah jako Classen , Arbiton , Boen , Berry , Alloc , Weninger , Barlinek , Egger , Korner a Gerflor a schváleno k použití při zachování záruky na jejich podlahy.

Přemýšlíte o investici do infračerveného topného systému? Plánujete jej zpočátku instalovat do jedné místnosti? Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto řešení? Ptejte se nás pomocí formuláře nebo konkrétní poptávky zde.

Kromě obytných budov se infratopení využívá také ve veřejných budovách jako jsou kostely, školky, sportovní haly a koncertní síně, dále v kancelářských, hospodářských a průmyslových budovách a skladech.