Tepelná pohoda a vlhkost vzduchu – jak topit hospodárně?

tepelna-pohoda

Stav, kdy nám není ani příliš chladno, ani příliš horko, je definován jako tepelná pohoda. Ovlivňuje ji izolace a těsnost místností, otopný systém a to, co si mnoho lidí neuvědomuje, vlhkost vzduchu v domě. Investicí do tepelné izolace a moderního vytápění se staráme o tepelnou pohodu a vlhkost vzduchu je někdy řešena jako samostatná záležitost. Není to fér! Pouze řízením všech těchto faktorů si budeme moci užívat optimálních teplot při ekonomickém vytápění. Jaký topný systém usnadní regulaci vlhkosti vzduchu?

Obsah
  1. Co je tepelná pohoda?
  2. Tepelná pohoda a vlhkost vzduchu
  3. Jak topit ekonomicky
  4. Zdravé vytápění
  5. Regulace teploty, regulace vlhkosti

Vlhkost vzduchu v domácnosti  není problém, který dominuje diskusím o stavbě nebo rekonstrukci domu. Je to škoda, protože toto téma souvisí s dosažením stavu  tepelné pohody . Tyto dvě záležitosti spolu úzce souvisí a proto stojí za to se o nich něco dozvědět. V tomto textu se pokusíme vysvětlit, který topný systém je nejlepší pro dosažení  tepelné pohody  a co kromě investice do moderního vytápění můžeme udělat pro to, aby v domě byla vždy  optimální teplota . 

Tepelná pohoda je stav, kdy člověku není ani příliš horko, ani zima. To je situace, ve které se cítíme naprosto dokonale a dosažení tohoto stavu zaručuje, že se doma budeme cítit skvěle. Jak toho dosáhnout? Prvním krokem by mělo být zjištění,  jaké jsou optimální teplotní rozsahy  pro lidský organismus a  jaká vlhkost vzduchu  se nám nejvíce doporučuje. Za druhé, investujte do pohodlného a  moderního  infračerveného topného systému. 

Co je tepelná pohoda?

Výzkum  tepelné pohody člověka  se prováděl již dlouhou dobu a jeho výsledkem byly podrobné normy pro vhodnou teplotu vzduchu pro lidi. Je důležité mít na paměti, že tepelná pohoda v konečném důsledku závisí na individuálních preferencích, jako je pohlaví, věk, zdravotní stav a dokonce i strava.

Například  ženám  se díky vyšším teplotám cítí lépe – stejně jako starším lidem. Pro muže a mladší lidi budou nižší teploty pociťovat jako příjemné. Studie ukázaly, že  optimální teplota  pro člověka je 20 – 23 ° C v zimě a 25 – 28 ° C v létě. Stojí za to pamatovat si tyto rozsahy, protože nedodržení obou dříve nebo  později povede k nepříjemným následkům, kterým se lze vyhnout. 

Příliš vysoká teplota může být nebezpečná pro dospělé i děti  proto se musíte držet výše uvedených optimálních hodnot. Vystavení sebe a svých blízkých – zejména těch nejmladších – dlouhodobému vystavení příliš vysokým teplotám může dokonce vést k úpalu a smrti.

Tepelná pohoda úzce souvisí nejen s teplotou vzduchu, ale  také s vlhkostí . Této problematice věnujeme mnohem menší pozornost než teplotě.  Vhodná vlhkost vzduchu  je:

  • při teplotě 20 – 22°C, vlhkosti 30 – 60 %.

Pocit vlhkosti v domácnosti je však velmi subjektivní  takže pokud chce být někdo přesný  měl by sáhnout po vlhkoměru, který přesně určí vlhkost v jednotlivých  místnostech . Cena vlhkoměru je několik desítek zlotých. 

Tepelná pohoda a vlhkost vzduchu

Na zvýšenou vlhkost má vliv mnoho faktorů, jako je druh použitého vytápění, nevětrání vytápěných místností, klimatizace. Vlhkost si také obyvatelé sami produkují vzduchem, který vydechují, ale o ty zde nejde.  Vzhled nadměrné vlhkosti  je pro obyvatele velkým problémem, protože může způsobit: 

  • Vzhled hub a plísní
  • Celkové podráždění
  • Problémy se spánkem
  • Nemoci dýchacích cest
  • Otrávit

Musíte také vědět, že  nadměrná vlhkost v místnosti ztěžuje její vytápění a tepelná pohoda je nízká, což znamená, že je nám zima. Vlhká zeď nás nedokáže dostatečně ochránit před chladem a dlouhodobá vlhkost zdí může v krajním případě vést k poškození stavby.

Již víme, že nadměrná vlhkost vzduchu v domácnosti má negativní dopad na její obyvatele. Víme také, že k přesnému měření úrovně vlhkosti ve vašem domě potřebujete použít vlhkoměr. Zatím nevíme,  jak zjistit, zda je dům vlhký : 

  • Okna jsou zapařená
  • Dlouhoschnoucí prádlo a podlahy
  • Zatuchlý zápach
  • Černé skvrny na stěnách - také za nábytkem

Pokud se u vás doma objeví některý z výše uvedených příznaků, měli byste   pečlivěji kontrolovat vlhkost v domě a začít s protiopatřeními. Jak můžeme bojovat s nadměrnou vlhkostí?

Začneme rychlými a okamžitými řešeními: 

  • Místnosti pravidelně větrejte – i v zimě
  • Neblokujte ventilační mřížky
  • Zajistěte správnou cirkulaci vzduchu v celém bytě nebo domě

Existují samozřejmě řešení, která vyžadují trochu více našeho zapojení. Jedním z takových řešení je výběr správného topného systému. Donedávna panoval obecný názor, že přiměřenou vlhkost vzduchu zajišťují pouze kachlová kamna.  Moderní topné systémy  , např. infračervené, jsou schopny rychle vysušit i ten nejvlhčí vzduch. Aby dům dobře zvládal nadměrnou vzdušnou vlhkost, je potřeba investovat i do jeho  tepelné modernizace . 

Důležité: o úlevě při tepelné modernizaci, kterou může získat každý majitel rodinného domu, jsme psali v textu s názvem: Úleva při tepelné modernizaci – co lze odečíst příklady “. 

Jak topit ekonomicky

S příchodem léta každý majitel domu, hnán touhou ušetřit,  vypíná ve svém domě topení . Má radost, protože ušetří – vždyť  venku  je teplo  tak proč zapínat topení a vyhazovat peníze? Tato domněnka není  tak úplně pravdivá, protože s příchodem podzimu se vám nevytápěné domácnosti mohou odměnit vláhou. Podle doktora Marka Krzaczka z Technické univerzity v Gdaňsku  není vypínání topení během teplých měsíců vůbec dobrý nápad . 

"Věc se má tak, že vytápění budov bereme výhradně jako ekonomický problém," říká Dr. Krzaczek. "A to není problém ekonomický. Ať budeme vytápět 8 měsíců v roce nebo 12, bude to mít malý dopad na provozní náklady budovy, ale vytápění budovy v chladnějších dnech teplých měsíců je  z hlediska výstavby velmi důležité, " řekl Dr. Krzaczek. 

Vypnutí topení v létě a na podzim může způsobit prochladnutí stěn a konstrukce budovy. Může také nastat tzv. jev. rosný bod. To je teplota, při které může začít proces kondenzace plynu (v tomto případě směsi plynů, tedy vzduchu).

Škody, které mohou nastat, když je dům na podzim studený, mohou být velmi drahé na opravu a převýší náklady na vytápění domu po celý rok. Navíc vytápění chladné místnosti na podzim bude generovat  dodatečné náklady , které vyrovnají náklady na vytápění v letním/podzimním období.  

Částka, kterou vynaložíme na vytápění objektu za předpokladu konstantní úrovně tepelné pohody, je stejná, ať dodáváme tepelnou energii po celý rok v požadovaném množství, nebo přestaneme topit a po 3-4 měsících začneme topit od začátku. Není tedy racionální důvod riskovat," uvedl doktor Krzyczek v prohlášení pro portál dom.trojmiasto.pl. 

Zdravé vytápění

Vlhkost v domácnosti je problém , který se neomezuje pouze na výběr správného topného systému. Tato volba je však jedním z klíčových prvků celé skládačky. Infračervené topné systémy jsou mezi majiteli domů stále oblíbenější díky jednoduchosti tohoto řešení.

Infratopení  je nejpřirozenější způsob, jak zajistit teplo ve vašem domě a vypořádat se  s vlhkostí vzduchu . Infračervené topné systémy – na rozdíl od klasických systémů – neohřívají vzduch přímo, a tudíž jej neuvádějí do pohybu. Ve vlhkém domě plném mikrotoxinů produkovaných plísněmi je to jedna z  rozhodujících věcí  –  výměna topení za moderní  by neměla mít za následek šíření nahromaděných vrstev choroboplodných zárodků po celém domě  Nechceme , aby se nám například do plic dostávaly toxiny a roztoči způsobující onemocnění dýchacích cest. 

Infračervený topný systém ve formě topných fólií je jednoduchým řešením, které málo zasahuje do stavební konstrukce. Fólie se umístí pod panely, potěry nebo jiné typy podlah, připojí se k napájení a v podstatě je vše připraveno. Podívejte se na video, které podrobně ukazuje, jak instalovat topné fólie Heat Decor:

Regulace teploty, regulace vlhkosti

Infračervené topné systémy jsou řešením, které velmi rychle vytopí každou místnost. Při nastavování teploty ohřevu však dbejte na to, aby nebyla příliš vysoká  Hrozí  tím vysoušení vzduchu  v místnostech, což má také negativní dopad. Abyste měli naprostou jistotu, že vlhkost v našem domě bude přiměřená, doporučujeme pořídit si  programovatelný zvlhčovač vzduchu . Toto zařízení zajistí, že místnosti vašeho domova nebudou ani příliš vlhké, ani příliš suché a váš infračervený topný systém bude efektivně fungovat po další generace.